CİCADA 3301 Gizemi

CİCADA 3301

Her şey 4 Ocak 2012′de başlıyor.Bir deep web sitesi kullanıcıları, en başta kimsenin pek de anlam vermediği bir resimle karşılaşıyorlar.Resim sadece siyah bir arka plan, ve üstünde beyaz fontla yazılmış şu kelimelerden oluşuyor.
“Merhaba. Üstün zekalı bireyler arıyoruz. Onları bulmak için bir test geliştirdik.Bu resimde saklanmış bir mesaj var.Mesajı bulmanız sizi bize getirecek olan yolu bulmanızı da sağlayacak. Bu yolu tamamlayacak olan ender insanlarla tanışmayı dört gözle bekliyoruz.İyi şanslar.3301″
Kullanıcılar resmin bir viral pazarlama yöntemi ya da sıradan bir şaka olduğunu düşünüyorlar. Bazıları Amerikan Güvenlik Ajansı tarafından yapılmış bir işe alma yöntemi olduğunu bile söylüyor.İlk mesajı çözmeyi başaranlar oluyor.“Yanlış yoldasınız.Öyle görünüyor ki mesajı nasıl bulabileceğinize dair bir fikriniz yok.”Ancak bu işe takıntılı hale gelenler, oltaya gelmediklerini anlyor ve resmi incelediklerinde yeni bir ipucu elde ediyorlar.
Buldukları her ipucu onları, “3301″ olarak imzalanmış diğer gizli mesaj ve bilmecelere ***ürüyor.En sonunda kod kırıcılar bir telefon numarası elde etmeyi başarıyor.Numarayı aradıklarında kaydedilmiş bir mesajın dönüp durduğunu duruyorlar.Mesaj onları üstünde Cicada’nın simgesi ve bir geri sayımdan başka hiç bir şey olmayan bir siteye yönlendiriyor.
Geri sayımın bitmesini bekliyorlar.Bittiğinde Amerika, Asya ve Avrupa’daki bazı yerlerin kordinatlarıyla karşılaşıyorlar.Koordinatların bulunduğu her bir bölgede bazı elektrik direklerine asılı Cicada posterleriyle karşılaşıyorlar. Bu da Cicada’nın uluslararası bir organizasyon olabileceği konusunda insanları iyiden iyiye kıllandırıyor.Testler ve bulmacalar iyiden iyiye zorlaşmaya ve kişiye özel gönderilmeye başlıyor.Kod kırıcıların kendilerine gönderilen mesajları internette paylaşmaları üzerine, Cicada testleri değiştiriyor ve paylaşım yapanları “diskalifiye” ediyor.
İlk mesajı yayınlamalarından 1 ay sonra, Cicada 3301 aradığı kişiyi bulduğuna dair bir mesaj yayınlıyor ve ardından kimliği bilinmeyen bir paylaşımcıya, Cicada tarafından, bir hacker grubu değil, “bir düşünce topluluğu” olduklarını belirten bir e-mail geliyor.
Cicada aradığı kişiyi bulduklarını söylediği mesajda ayrıca kendilerinden e-mail ve ya mesaj almayan takipçilerinin üzülmemeleri gerektiğini, çabalarından dolayı teşekkür ettiklerini, ileride böyle bir şansı onlara tekrar vereceklerini söylüyor. Ayrıca bu mesajın en altında bulunan “P.S. 10412790…” diye başlayan şifrelenmiş kodda da arayışlarına ne zaman devam etceklerini söylüyorlar.
Bu testi tamamlayanların kim-kimler olduğu, ya da tamamlayan birisinin olup olmadığı tam olarak bilinmiyor.Son şifrelerinde söyledikleri üzere, tam bir yıl sonra Cicada şu ilkiyle aynı formdaki mesajı yayınlıyor:
“Tekrar merhaba. Zeki birey arayışımız artık devam ediyor.Bu resimde saklanmış bir mesaj var.Mesajı bulmanız sizi bize getirecek olan yolu bulmanızı da sağlayacak. Bu yolu tamamlayacak olan ender insanlarla tanışmayı dört gözle bekliyoruz.İyi şanslar.3301″
Cicada’nın arayışı başladı ve görevler artık çok çok daha zor. Aralarında bir müzikle şifrelenmiş bir mesaj da var:Kimse hala Cicada 3301 kimler olduğunu ya da ne yaptığını bilmiyor.
CİCADA 3301 Gizemi CİCADA 3301 Gizemi Reviewed by Civan Demir on 4/28/2015 Rating: 5

6 yorum:

 1. Admin bu şifreyi gerçekten çözen varmı varsa sölesin ama nası çözdünü söylemesin !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çözenler var fakat yazıdada belirttiğimiz gibi çözümünü dağıttıklarında eski olan şifreyi kaldırıp yeni çözümü olan şifreyi dağıtıyorlar ve dağıtan kişileri karalisteye alıyorlar o yüzden çözen ben çözdüm demiyor :)

   Sil
 2. Peki bu Cicada'nın şifreli bulmacaları nerede yayımlanıyor?

  YanıtlaSil
 3. Peki Cicada'nın bulmacaları nerede yayımlanıyor? Fikri olan var mı?

  YanıtlaSil
 4. Türkçe içerikli cicada 3301 sitesi var mı?

  YanıtlaSil
 5. aslında geleceğin dahilerini ortaya çıkarmak için oldukça güzel bir yöntem. belki de Google tarafından destekleniyordur.

  YanıtlaSil