DeepWeb Seviyeleri Neler ? Mantıklı Açıklamaları Detaylı


Sizlere bügün deepwebin katmanlarından bahsedeceğim internette bu katmanlar hakkında yalan dolan herşeyi bulabilirsiniz ben size mantıklı açıklamalarıyla beraber vereceğim.
İnternette bu katmanlar 9 olarak nitelendirilir fakat 9 tane kanıtlanmış veya bu katmandır diye birşey olmadığından 6 katmanda inceleyeceğiz bunu 6 seviye olarak düşünün 6 farklı sistemde inceleyeceğiz.Seviyeler ilerledikçe daha gizli sitelere erişim mümkün olacak ve sistemlere girmek için gereksinimlerde değişecek.

1. Katman Seviye Nedir ?

Bu katmanı aslına bakarsanız şuan ki yasal net olarak görebilirsiniz.Yani Google ile girdiğimiz bütün internet sitelerini buna sayabilirsiniz.

2. Katman Seviye Nedir ?

Bu katmanı şöyle açıklayabiliriz arama motorlarının engellediği veya indexlemediği siteleri bulmak için arama motorunda detaylı sorgulamalar yapmamız gereken sitelerdir.Yani örnek vermek gerekirse mail server siteleri, dns siteleri, adult siteler vs vs. bu katmanada detaylı sorgulamalar yaparak rahatlıkla arama motorlarından erişebilirsiniz.

3. Katman Seviye Nedir ?


İşte bu katman Deep Web olarak adlandırdığımız katmana girişimizi simgeliyor yani deepweb sitelerine girmeye başladığımız anda bu katmandayız demektir.Bu katmanı arama motorları indexlemez ve yasaklar.
Bu seviyeyi 2 grupta inceliyorlar bizde 2 grupta mantıklı şekilde inceleyelim.

Proxy Seviyesi

Bu seviyeye proxy ile girmeniz gerekecek çünkü arama motorları tarafından engellenmiş sitelerden oluşur.Bu seviyede .onion siteler yoktur yine normal internette rastlayabileceğiniz internet siteleridir tek farkı yasal olmadıkları için veya arama motoru tarafından legal görünmeyen ve bu yüzden engellenmiş sitelerdir.
Örnek vermek gerekirse adult siteler, hack siteleri, dedikodu siteleri, suikast videoları vs.

Tor Seviyesi

DeepWebi deepweb yapan kısıma burdan başlıyoruz aslında çünkü bu siteleri normal arama motorlarını bırakın tarayıcılarda bile açamazsınız.Bu sitelerin uzantıları .onion olarak geçer ve bu siteler bireysel sunucularda barındırılır.Peki ama bu sitelere nasıl erişecez ? Bu sitelere dizin siteleri aracılığıyla erişmeniz mümkün örnek olarak deep webin en bilindik dizin sitesi olarak HiddenWiki den ulaşabilirsiniz.

Peki buralarda hangi siteler var derseniz ?
Buralarda gizli ağ bilgileri, hack bilgileri, ağır adult içerik, federal bilgiler, gizli bilimsel bilgiler,silah eğitimleri,gizli örgütlere ait dökümanlar kısaca aramasını bildikten sonra illegal veya legal herşeye erişirsiniz.Bu sitelere güvenliğiniz için Tor Browser olarak erişmenizi tavsiye ederim zaten başka türlü siteleri açmayacaktır.


4. Katman Seviye Nedir ?

Bu katmanı normalde 2 ye ayırırlar ve öyle anlatırlar ben bu grubu 2 katmana ayırıp o şekilde anlatacam ki farklarını anlamanız için ek birşey yapmadan Tor Browser üzerinden yine erişebilirsiniz fakat normal dizin sitelerinde bu siteleri bulamazsınız o yüzden katman olarak sınıflandırılır bu sitelere ulaşmanız için detaylıca araştırmanız gerekecek.

Bu katmanı özel yapan şey ise daha zor bulunan ve legal olmayan herşeyi barındırmasıdır o yüzden çoğu deepweb dizin sitesi bu siteleri yayınalamaz bu sitelerin içeriği ise, gizli bilgiler, paralı askerler, kiralık katiller, uyuşturucu, ağır adult içerik vs herşeyi bulabilirsiniz.


5. Katman Seviye Nedir ?

Bu katmanı ayrı olarak incelemiyorlar normalde 4. katmanın grubu olarak inceleyenlerde var fakat ben bu katmanı ayrı olarak inceleyeceğim çünkü bunun bir katman olarak detaylı incelenmesi gerekir zaten sizde anlayacaksınızdır.

Bu katmandaki sistemleri Closed shell system olarak adlandırıyorlar yani yine karşımızda bir site var fakat sitenin içeriğine herkes ulaşamıyor bu sitelerin içeriğine ulaşmak için tabiri caizse size bir anahtar verilmesi gerekiyor hatta daha fazlası diyebilirim.
Bu sisteme ancak özel yapım bazı yurtdışında bulunan bilişim şirketlerinin yaptığı cihazlarla erişim sağlanıyor bunlada kalmıyor sisteme şifreli bir şekilde giriş yapılıyor bu sistemi bir ağ gibi düşünebilirsiniz yani başkasına izin vermediğiniz sürece nasıl ağınıza katılamıyorsa bunuda ona benzetebilirsiniz.

Peki bu sitelerin içeriği nedir ?

Örneğin ünlü Wikileaks belgeleri bu sistemlerden çıkmıştır önemini düşünün, yapay zeka sistemleri, robotik yazılımlar, ölümcül makinalar, teslanın projeleri, atlantisin yeri (bunun sitesini yayınlacağız çok yakında), cinayet ağları, özel işlemciler vs. örnektede gördüğünüz üzere bu sitelere bu yüzden bu kadar uğraş verilerek giriliyor.

6. Katman Seviye Nedir ?

Bu seviyeye Mariana Çukuru deniyor çünkü dibi genişliği yok deniyor ve kimse ulaşamamız kaynaklara göre fakat bana sorarsanız madem mantıklı açıklamalar yapacaz böyle birşey mümkün değil eğer kimse ulaşamamışsa böyle bir katman olamaz çünkü interneti oluşturan şey kullanıcılardır.

Ancak şöyle bir açıklaması olabilir deepwebin herhangi bir derinliği bulunmuyor ve isteyen herkes istediği siteyi açıp buna güvenlikler getirebilir veya sistemler geliştirebilir bu katmanı en iyi bu şekilde açıklamak gerekir diye düşünüyorum.

Deep web katmanlarını böyle mantıklı şekilde açıklayabiliriz internette yazanlar gibi atma şeyler yazmadık ve kanıtlanabilir şeyler yazdık internette araştırırsanız o kadar saçma sapan şeyler yazanlar var ki aklınız çıkar bu katman olayıda bu yüzden bu kadar abartılıyor zaten.
DeepWeb Seviyeleri Neler ? Mantıklı Açıklamaları Detaylı DeepWeb Seviyeleri Neler ? Mantıklı Açıklamaları Detaylı Reviewed by WeBiN on 8/27/2015 Rating: 5

2 yorum:

  1. Peki bizim görebileceğimiz en mantıklı deep web seviyesi kaç?

    YanıtlaSil
  2. 6 veya 7 turan la tht korursa o da seni

    YanıtlaSil