Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında bulunmuş ve 2009 yılında hayata geçirilmiş bir dijital para projesidir. En büyük özelliğiyse para alışverişinin aracıya gerek kalmaksızın kişiler arasında yapılması. Yani bitcoin ile yapılan hiç bir para transferinde merkezi bir kurum veya bankayla muhatap olmuyorsunuz.

Bu sayede para transferlerinizi dünyanın öbür ucuna dahi ışık hızında ve neredeyse hiç bir işlem ücreti ödemeden gerçekleştirebiliyorsunuz, çünkü Bitcoin ile yaptığınız işlemlerde karşı tarafın nerede bulunduğunun hiç bir önemi yok. Bitcoin şöhretini buna borçlu olduğu kadar, başlangıçta centlerle ölçülen değerinin şu an yüz dolarlarla ölçülmesine ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılmasına da borçlu. Bitcoin sistemi, geliştiricilerinin Block Chain adını verdikleri halka açık kayıt defteri sayesinde işlemlerin güvenliğini sağlamakta.

Amazon.com, Overstock.com gibi dev alışveriş sitelerinden Dell gibi teknoloji devlerine, hatta Subway gibi fastwood zincirine kadar büyüklü küçüklü bir çok ticari işletme bitcoin ile ödeme kabul ediyor.

Bitcoin nasıl kullanılır?

Bilgisayarınıza Bitcoin'in resmi uygulamasını yükleyerek veya Bitcoin Cüzdanı (Bitcoin Wallet) denilen web sitelerini kullanarak hemen bir bitcoin hesabı oluşturabilirsiniz. Hesabınız oluştuğunuzda tıpkı bankaların hesap numaralarına benzer şekilde bir Bitcoin adresiniz olur (örn. 3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy). Bu adres tümüyle anonimdir ve kimlik bilgilerizle herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bu hesapla para gönderebilir ve kabul edebilirsiniz, veya hesabınıza para yükleyip alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Paranızı ulusal para birimine dönüştürmek istediğinizde, bu işi üstlenen bir aracı kurum vasıtasıyla Bitcoininizi bozdurabilirsiniz (örn. Btcturk.com).

Bitcoin'in karanlık yüzü?

Bitcoin aslında sanal ödeme sistemlerinin ya da dijital paraların ilki değil. Fakat merkezsiz (decentralised) yapısı sebebiyle alışveriş yapan tarafların kimliğini anonim tutanların ilki. Bu sebeple masum olan işler için olduğu kadar illegal işlerde de kullanılıyor. Örnek vermek gerekirse uyuşturucu ve silah ticaretinden, tetikçiliğe, illegal dijital ürünlerinden alım satımından hacker kiralamaya kadar bir çok illegal ve gayri ahlaki iş için Bitcoin tercih ediliyor. Bu ticaret Derin Web (Deep Web) denilen, arama motorlarının ve sıradan internet kullanıcılarının doğrudan erişemediği platformlarda gerçekleştiriliyor.

Bitcoin alternatifleri

Bitcoin dijital paralar içerisinde hala lider ama artık yalnız değil. Market hacmi itibarıyla en yakın 5 rakibi Ripple, Litecoin, Ethereum, Dash, BanxShares olarak görünüyor.
Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır? Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır? Reviewed by Doruk Efe BARUT on 1/06/2016 Rating: 5

4 yorum:

 1. Bitcoin nasıl alabilirim acaba bu konu hakkında da makale yayınlar mısınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yukaridaki yazidada gorulduğu gibi bitcoin in resmi uygulamasindan rahatlikla bitcoin alabilirsiniz. Iyi gunler.

   Sil
 2. ben paraya çevirme kısmını anlamadım sanırım

  YanıtlaSil