Deep Web Edward Josep Snowden Kimdir?Bugün ki ilk makalemiz, Dünyanın en çok aranan adamı olan Edward Josep Snowden ile ilgili olacak. 

Edward Josep Snowden Kimdir?

21 Haziran 1983 yılında doğan, Amerikalı bir bilgisayar uzmanı olarak bilinen, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı olan " CIA " ve eski Ulusal Güvenlik dairesi olarak bilinen " NSA " çalışanlarından birisidir. Peki bu adam neden dünyanın en çok aranan adamı oldu gelin birlikte inceleyelim.

Dünyanın en çok aranan adamı olmasında ki en büyük gaye, Gizli NSA belgelerini medyaya ifşa etmesi, NSA tarafınca yürütülmekte olan küresel izleme aletlerinin tüm detaylarını, Beş Göz ortakları ve pek çok ticari ve uluslararası ortağı ortaya çıkaran NSA sızıntılarını başlatan kişi diyebiliriz.

Pentagon evraklarını sızdırmasıyla bilinen Daniel Ellsberg tarafınca ABD tarihinin en önemli sızıntısı olarak nitelendirilmişti. 5 Haziran 2013 tarihinde başlayan süreçin PRISM, Xkeyscore ve Tempora gibi internet aracılığı ile izleme programlarının yanında ABD ve Avrupa'nın metadatalarının alokonulmasını ortaya çıkartmıştı. Raporlar, Snoıwden'in NSA 'da Booz Allen Hamilton için çalıştığı sırada The Guardian ve The Washinton Post'a sızdırmış olduğu belgelere dayandığını ifade edebiliriz. The Guardian gazetesi ise, Kasım 2013 tarihine kadar belgelerin sadece %1'lik kısmını yayınlaması, ve yayınlanması beklenen diğer belgelerin ne olacağı konusunda çaresiz bekleyen bir hükümetin olması Edward Josep Snowden'in Dünya üzerinde en çok aranan adamın olmasını tetiklemiştir.

Edward'ın tek amacı ise, halkının onlar adına ne yapıldığını ve onlara karşı neler yapıldığı konusunda bilgilendirmek amaçlı olduğunu düşünmekti. İfşa edilmiş olan tüm belgeler toplu gözetleme, hükumet gizliliği ve ulusal gizlilik niteliğinde ki bilgi mahremiyeti arasında ki denge tartışmalarının alevlenmesine neden oldu. NSA ifşası sonrasında yaklaşık 7 ay gibi bir sürenin sonunda Snowden görebinin tamamlandığını ifade etmişti.

Bir Federal yargıcın Aralık 2013 yılında hükümetin ( neredeyse kesinlikle ) devlet içi veya devlete gelen neredeyse tüm telefon konuşmalarında ki medataları toplayarak, ABD anayasasına karşı hareket ettiğini ifade etmişti. Bu olaydan yaklaşık on günlük bir süre sonunda da başka bir federalin, yargıç gözetleme programının yasak olduğunu dile getirmesi ve sonucunda programın anayasaya uygunluğunun en sonunda Yüce Divan üzerinde tartışılmasını olasılığını yükseltmişti.

Snowden, devlet mallarının casusluğu ve hırsızlığı ile suçlayan ABD'li yetkililer tarafınca bir kaçak olarak görüldüğünü, Snowden'in ise Rusya'da geçici sığınma altında yaşadığını ifade ediliyor.

Peki Snowden'in Sızmış olduğu ve Verileri Aldığı Yerler;

PENTAGON: Burada paylaşılan hükümet ve devlet sırlarına ait kameralara ve verilere sızmış, %10'luk kısmını kendi kanaatınca zararı dokunmayacağını ve halkın bilmesini düşünerek internet ortamına sızdırmasıyla olaylar başlamıştır. Bu belgelerin arasında 11 Eylül saldırılarının olduğu zamanda olması tesadüf gözüyle bakılmamaktadır.

NSA: Daha önce burada çalışan, internet ortamında kolaylıkla ulaşamadığı Deep Web le yapılan görüşmeler ve alışverişleri izleyerek kopyaları gün yüzüne çıkartmıştır.

CIA: Başta Irak ve İsrail olmak üzere diğer Avrupa ülkeleriyle yapılmış olan görüşmeleri, savaş analizleri ve araştırmalara ulaşmış, internet ortamında takma isimle bunları yayınlayarak yanlış olduğunu ifade etmiştir.


FBI: İnternetin karanlık yüzü olarak bilinen Deep Web'de yapılan uyuşturucu, silah vb. alışveriş bilgilerine ve devlet tarafından gizli tutulan pek çok belgeye ulaşmış, kopyalarını almış, uyuşturucu, silah ticareti vb. şeylere bulaşmamıştır.

APPLE: Şirkete sızan ve telefon gibi diğer teknolojik aletlerin yapımı sırasında kullanılan malzemeler ve aletler hakkında tüm bilgileri kopyalamış fakat şirkete zararı dokunmamıştır. Apple buna nazaran güvenlik duvarını yenileyerek daha da sağlamlaştırmıştır.

Edward, sadece ABD değil, ABD'nin rakibi olan ve dünyada savaşı körükleyen pek çok devletin bilgilerine sızmıştır. Bunlar arasında bilinen;

  • Çin Halk Cumhuriyeti
  • Japonya
  • İsrail
  • Irak
  • Rusya Federasyonu
  • Almanya
  • Fransa
  • Sömürge altında bulunan bazı Afrika Ülkeleri


Edward NSA aracılığı ile pek çok devlet görüşmelerini sağlayan GSM operatörlerini dinlemiş, internet aracılığı ile yapılan " facetime, skype " gibi konuşmalara sızıp dinlemiştir. Fakat kendisi için önemli olan tek şeyin devletin sırları ve saklanan gerçeklerin olduğunu belirtmiştir.

11 Eylül terör saldırılarını araştırmış ve bunlar hakkında edinmiş olduğu tüm güvenlik kurumların bilgilerini didik didik ederek, " NSA, FBI, CIA " gibi güvenlik kuruluşlarına ait tüm bilgileri toplamış, düzenlemiş, komplo teorilerini incelemiş ve bunlar hakkında ki görüşlerinin ve bulduğu bilgileri internet ortamına sürerek büyük sükse yapmıştır.

Peki bu adam neden hapis cezası yemedi diye soracak olursanız, onun bunları yaptığına dair herhangi bir belge bulunmamıştır. ABD hükümeti yine de ona uzaklaştırma kararı çıkartarak, Edward'ın sırasıyla Çin, Japonya, Hawaii ve Fransada ikamet etmesini sağlamış ve buralarda işe girerek çalıştığını gözlemlemiştir.

Edward'a göre, CIA, NSA ve FBI'ı düzenli olarak izlemiş, CIA ve FBI'ın internete gerekli duyarlılığı göstermediğini savunmuş ve tek yapmış oldukları yemek yemek, sıçıp ve oturdukları yerden para kazanmak diye blog üzerinde ifade etmiştir.

Edward'ı kısaca tanıtmak istersek, sadece özel hayatına bakan birisi olup, pek çok alanda çalışmış, ömrü hayatı boyunca da kayda değer birkaç arkadaşı bulunan, genel olarak işiyle ilgilenen ve teknolojik ürünlere karşı merakı olan, bir bilgisayar dahisidir. Kendisini zaten ilk önce bloglar aracılığı ile insanların bilmesi gerektiğine inandığı belgeleri paylaşarak gerçekletirmiş ve sonrasında da medya ve hükümet sayesinde de tanınması sağlanmıştır.Deep Web Edward Josep Snowden Kimdir? Deep Web Edward Josep Snowden Kimdir? Reviewed by Deep Web on 1/28/2017 Rating: 5

Hiç yorum yok: